Początek leczenia nałogu alkoholowego
Kiedy tak właściwie zmagasz się z zaburzeniami korzystania z alkoholu – inaczej alkoholizmem, masz prawo poczuć, jakby to nie miało końca. Jednakże nie powinieneś sam cierpieć. Jest wiele dostępnych metod terapii, które wspomogą Ci w zwalczeniu alkoholizmu, aby powrócić do zdrowego i pełnego życia.

terapia alkoholizmu

Różne czynniki, takie jak:
•    historia lekarska,
•    system pomocy,
•    motywacja indywidualna

Są w stanie odegrać istotną rolę w sukcesie Twojego powrotu do dobrego samopoczucia. Leczenie alkoholizmu winno być nadzorowane przez zespół profesjonalistów lekarskich w zakładzie rehabilitacyjnym. W całym kraju istnieją liczne ośrodki leczenia alkoholizmu oraz są obsługiwane przez znawców, którzy wspomogą Tobie przejść przez każdy etap procesu powrotu do zdrowia – od odtrucia po życie po odwyku. Pomyśl o nich jako systemie wsparcia przez 24 godziny w tygodniu, który będzie z tobą fetować Twoje sukcesy i współdziałać z Tobą, gdy będziesz przechodził przez wszelkie wyzwania.

Nie zapominaj, że pokonanie alkoholizmu jest procesem
Mniej aniżeli połowa osób powraca do nałogu po osiągnięciu jednego roku wstrzemięźliwości. Ilość ta zmniejsza się do mniej aniżeli 15 procent, do osób jakie nawracają po pięciu latach trzeźwości. W dążeniu do najogromniejszej szansy na długotrwałą trzeźwość po zwieńczeniu leczenia szpitalnego czy też ambulatoryjnego, należy uczestniczyć w miejscowych grupach wsparcia i kontynuować doradztwo.

Kiedy tak właściwie jest najbardziej odpowiedni czas na terapię?
Przed rozpoczęciem kuracji jednostka musi w pierwszej kolejności rozpoznać swój stan i posiadać ochotę opuścić alkohol. W pewnych momentach jednostka może uznać, że poradzi sobie z problemem z alkoholem na własną rękę. Innym wraz członkowie rodziny lub ewentualnie przyjaciele mogą rozpocząć interwencję alkoholową. Łączy się to z tym, że bliskie osoby wyrażają obawy o zbytnie picie alkoholu przez daną osobę. Interwencja pomaga również zainicjować debatę na temat osiągalnych opcji leczenia i pomocy.

Nie ma godziwego lub ewentualnie złego czasu na poszukiwanie leczenia. Jeżeli jednakże nie zostanie podjęte leczenie, alkoholizm może powodować dużo dodatkowych problemów, takich jak komplikacje zdrowotne, tarapaty finansowe, komplikacje z relacjami i zakłócenia zawodowe.